Egy fagyizó helyben készíti a fagylaltot, hamburgert és melegszendvicset is árul, amit félkész termékekből készít el. (Fagyasztott húspogácsa, pékségtől vett zsömle.) Lehetőség van helyben elfogyasztani az ételeket, asztalok, székek vannak. Ha a vevő elviszi a hamburgert, 27 százalékos áfakulccsal kell számolni, ha ott fogyasztja 18 százalék, de mi a helyzet a fagyival? A fagyinál van jelentősége, hogy a vevő ott fogyasztja, vagy dobozban kéri, és hazaviszi? – kérdezte olvasónk. Adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 82. paragrafusának (3) bekezdése alapján az áfatörvény 3/A számú mellékletében felsorolt termékek, szolgáltatások esetében az adó mértéke az adó alapjának 18 százaléka. Az áfatörvény 3/A számú mellékletének szolgáltatásokra vonatkozó II. része – s ebből következően a 18 százalékos adómérték alá tartozó szolgáltatások köre – 2017. január 1-jével egy új, 4. ponttal egészült ki, mely a következőket tartalmazza: Étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom (SZJ 55.30.1-ből)
Ahhoz, hogy az adott ügylet e pont alapján 18 százalékos adómérték alá tartozzon, a következő feltételeknek kell együttesen fennállnia:
- az áfatörvény szerinti szolgáltatásnyújtásnak kell megvalósulnia,
- ennek a szolgáltatásnak a Központi Statisztikai Hivatal Szolgáltatások Jegyzékének 2002. szeptember 30-án érvényes besorolási rendje szerint SZJ 55.30.1 alá kell tartoznia,
- A szolgáltatásnak étel- és helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalomra kell vonatkoznia.
A feltételek konjuktív feltételek, vagyis ha ezek közül bármelyik nem teljesül, az adott ügyletre a kedvezményes áfakulcs nem alkalmazható. Esetében indokolt tehát megvizsgálni, hogy a fenti feltételek fennállnak-e, különös tekintettel az első két feltételre:
ad 1) Az éttermi és vendéglátó-ipari szolgáltatások olyan szolgáltatások, amelyek kész- vagy félkész ételek és/vagy italok emberi fogyasztásra szánt értékesítéséből állnak, és amelyeket az azonnali fogyasztást lehetővé tevő megfelelő kiegészítő szolgáltatások kísérnek. Az ételek és/vagy italok értékesítése csak az egyik összetevője a teljesítésnek, amelyben a szolgáltatások vannak túlsúlyban. A vendéglátó-ipari szolgáltatás az említett szolgáltatásoknak a szolgáltatásnyújtó létesítményein kívül történő nyújtása. Nem tekintendő éttermi vagy vendéglátó-ipari szolgáltatásnak a kész- vagy félkész
ételek és/vagy italok, olyan értékesítése – függetlenül attól, hogy az magában foglalja-e a fuvarozást vagy sem – amelyet nem kísér semmilyen más kiegészítő szolgáltatás. Így esetében is ha az étel értékesítését nem kíséri más szolgáltatás, úgy az nem minősül szolgáltatásnak, és a kedvezményes adókulcs nem alkalmazható.
Tehát amennyiben a fagylaltot a vevő nem helyben fogyasztásra vásárolja, úgy az termékértékesítésnek minősül, és ebben az esetben a kedvezményes adókulcs nem alkalmazható.
ad 2) Az 56.10. TEÁOR 08 kód magában foglalja a fogyasztók kiszolgálását étellel úgy, hogy felszolgálják nekik, mialatt ők ülnek, vagy a fogyasztók kiszolgálják saját magukat a kitett ételekből (svédasztal), vagy elfogyasztják a kész ételt az adott helyiségben, vagy elviszik onnan, vagy akár kiszállíttatják. Idetartozik még az ételek elkészítése és felszolgálása azonnali közvetlen fogyasztásra motoros vagy nem motoros járműből, vagy élelmiszer-szállító kocsiból.
Ebbe a szakágazatba tartozó szolgáltatás helye:
– az étterem
– az önkiszolgáló étterem
– a gyorsétterem
– a pizzaszállító
– az előre elkészített és csomagolt ételek elfogyasztására alkalmas étkezőhely
– a fagylaltos kocsi
– a mozgó élelmiszer-szállító
– az ételkészítő piaci bódé
– a közlekedési eszközben működő étterem, bár, ha elkülönült egységként üzemel
Nem ebbe a szakágazatba tartozik:
– az ételek kiskereskedelmi értékesítése automatán keresztül ,
– a koncesszióval működő kedvezményes étkeztetés (közétkeztetés),
Az 56.10. megfelelője a Központi Statisztikai Hivatal Szolgáltatások Jegyzékének 2002. szeptember 30-án érvényes besorolási rendje szerint az 55.30 kódcsoport. Az SZJ 55.30.1 Éttermi szolgáltatások körébe a következők tartoznak: „55.30.11 Éttermi, cukrászdai szolgáltatás
Ide tartozik: az ételek és italok elkészítése és pincér általi felszolgálása olyan éttermek, kávéházak és hasonló étkezőhelyek által, amelyek asztalnál (pultnál, vagy bárpultnál) ülő egyéni vendégek számára történő felszolgálással teljes szolgáltatást nyújtanak szórakoztató műsorral vagy anélkül. Nem ide tartozik: az ital étel nélküli felszolgálása (55.40.10).
A „nem ide tartozik az ital étel nélküli felszolgálása” megjegyzés azt jelenti, hogy ha a vendég olyan vendéglátó-ipari egységben fogyaszt, ami nem rendelkezik melegkonyhával, akkor a szolgáltatás az SZJ 55.40.10 tételébe tartozik, így arra a kedvezményes adómérték nem alkalmazható.
Megjegyzendő, hogy nem tartozik a kedvezményes adókulcs alá az 55.40. szerinti szolgáltatás:
– Az SZJ 55.40.10 „Bárok, hasonló vendéglátás” elsősorban azoknak a vendéglátó egységeknek a szolgáltatása, amelyeknek főtevékenysége SZJ 55.40 „Bárok, hasonló vendéglátás”. Például: bár, diszkó, kocsma, italbolt, söröző (nem melegkonyhás), borozó (nem melegkonyhás), teázó, kávézó (nem melegkonyhás). A „nem melegkonyhás” kitétel azt jelenti, hogy nincs helyben ételkészítés, azonban nem a helyszínen készített egyszerű étel (kelt és zsíros tésztából készített finom pékáru, pogácsa, szendvics, stb.) értékesíthető. Amennyiben azonban melegkonyhával rendelkező étteremben fogyasztanak étkezés nélkül helyben készített nem alkoholtartalmú italt (például csak kávét vagy helyben, frissen csavart narancslét), az tartozhat a kedvezményes adómérték alá.
Forrás: www.adozona.hu