25 vagy 50 ezer forintos katát kell fizetnie a gyesen lévő kismamának, ha katás egyéni vállalkozóként dolgozna? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Radics Zsuzsanna jogász, tb-szakértő válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: „Egy gyesen lévő anyuka a (teljes munkaidős) munkahelyén fizetés nélküli szabadságon van, mert a gyermek még nem töltötte be a 3. életévét. Gyest kap. Emellett egyéni vállalkozásban dolgozna katás egyéni vállalkozóként. Ilyen esetben 25 vagy 50 ezer forintos katát kell fizetnie a vállalkozónak? Ilyenkor a gyest le kell mondania a vállalkozónak? Illetve, ha a gyermek 3 éves koráig fizetés nélküli szabadságon szeretne maradni, akkor 25 ezer forint fizetés esetén van biztosítási jogviszonya?”
SZAKÉRTÓNK VÁLASZA:
Nem a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes), hanem legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony esetén a fizetés nélküli szabadság befolyásolja, hogy a kisadózó főállású vagy nem főállású kisadózónak minősül.
A kisadózásról szóló törvény alapján nem főállású kisadózó az, aki a tárgyhó egészében legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll, azzal, hogy a heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani. A fizetés nélküli szabadság alatt a foglalkoztatás nem valósul meg, így ezen időszakban a kisadózó főállású kisadózónak minősül.
Azaz, amennyiben az anyuka legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll, akkor a fizetés nélküli szabadsága alatt folytatott kisadózói tevékenységében főállású kisadózónak minősül, amely biztosítási jogviszonyt hoz létre.
A gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) alatt dolgozhat az anyuka kisadózó egyéni vállalkozóként. Ez esetben azonban a tételes adót, azaz főállású kisadózó esetén legalább a havi 50 000 forint tételes adót meg kell fizetni.
Forrás: www.adozona.hu