Kapható-e gyed és táppénz együtt?
Kérdésként merült fel, hogy ha egy kismama, aki gyeden van, de jön a második baba, visszajönne dolgozni, de utána szeretne rögtön 9-es kóddal keresőképtelen is lenni. Lehet-e ez, egyáltalán, jár-e neki táppénz és gyed is? Ha igen, mennyi? Illetve jogosult lesz-e csedre?
A gyeden lévő kismama a gyed folyósítása alatt visszamehet dolgozni, ha gyermek betöltötte az első életévét.
Ha az édesanya veszélyeztetett terhes lesz, akkor saját keresőképtelenségére tekintettel kapja a táppénzt, gyermekére tekintettel meg a gyedet. Azaz a két ellátás folyósítható egyidejűleg.
Ha igen, mennyi?
A táppénz és a csed összege a jövedelem és a biztosítási jogviszony ismerete nélkül konkrétan pontosan nem határozható meg.
Illetve jogosult lesz-e csedre?
Csecsemőgondozási díjra jogosult, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.
Tekintettel arra, hogy a kismamának fennáll a biztosítási jogviszonya és valószínű, hogy rendelkezik a minimális egy évvel, így jogosult lesz csecsemőgondozási díjra (csed-re).
A csed összegének megállapításánál általánosságban az alábbi szabály érvényesül:
Ha a biztosítási jogviszony a jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, akkor a csecsemőgondozási díj alapját a jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani.Azaz, például ha a csecsemőgondozási díjra a szülő 2015. október 8-án válik jogosulttá, akkor folyamatos biztosítás esetén az ellátás kiszámításának az irányadó időszaka 2014. január 1-jétől 2015. július 31-éig terjedő időtartam. Az ellátást 2015. július 31-éhez időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani.
Ha a biztosított a fenti időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, azonban rendelkezik legalább 120 naptári napi jövedelemmel, és van jogosultság kezdő napjától 180 napnyi folyamatos biztosítási jogviszonya, akkor a táppénz naptári napi alapját a 120 napi tényleges jövedelem alapján kell megállapítani.
Ha a naptári napi alap nem állapítható meg, a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része. Ha a biztosított naptári napi jövedelme ennél kevesebb, akkor a biztosított tényleges jövedelmét kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg.
Forrás: www.adozona.hu